3 in 1 Welding Cleaning Cutting Rust Automatic Wire Feed Hand-Held Laser Welding Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | on Line and Local Agent Support |
| Warranty: | One Year |
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-03-30
Number of Employees
45
Find Similar Products
Basic Info.
- Application
- Electronic Industry, Automotive Industry, Powder Metallurgy, Manufacturing Industry
- Technical Class
- Continuous Wave Laser
- Control
- Manual
- Power Density
- Deep Fusion Welding
- Laser Classification
- Optical Fiber Laser
- Type
- Portable Welding Machine
- Laser Power
- 1000W~3000W
- Wavelength
- 1064nm
- Control System
- Touch Screen Panel
- Control Line Leng
- 1km
- Wire Feeder
- Support
- Double Route Wire Feeder
- Optional
- Transport Package
- Plywood
- Specification
- Welding head weight is 0.7Kg only
- Trademark
- HanWei
- Origin
- China
- HS Code
- 8515900090
- Production Capacity
- 3000 Sets / Year
Product Description
Hanwei - Fiber laser welding machine
https://hwlaser.en.made-in-china.com/product-list-1.html
https://hwlaser.en.made-in-china.com/product/uaXpwPeraLhJ/China-Metal-Rust-Removal-Oxide-1500W-2000W-Handheld-Fiber-Laser-Cleaning-Machine.html
| Model | HW-DZJS-2000 |
| Machine Size | 760*900*530 mm |
| Net Weight | 120 Kg |
| Wire Feeder Size | 570*220*520 mm |
| Wire Feeder Weight | 16 Kg |
| Machine Packing Size | 1175*650*1095 mm |
| Machine Gross Weight | 163 Kg |
| Wire Feeder Packing Size | 680*340*615 mm |
| Wire Feeder Packing Weight | 20 Kg |
| Whole-One-Set Packing Size | 1150*650*1320mm |
| Electrical Input Voltage | 220v 50Hz/60Hz |
| Machine Electric Consumption | 10Kw/h about |
| Phase | Single Phase |
| Environment Temperature | 5-40 ºC |
| Machine Moving | Wheels under the machine |
| Guarantee | One year |
Advantages of Handheld Laser Welding Machine with Fiber Laser Beam:
1. Handheld welding head with 1500/2000/3000W fiber laser power, flexible for outdoor welding.
2. Strong and aesthetic weld seam, deep with small taper, time-saving.
3. No deformation or scar, firm workpiece welding.
1. Handheld welding head with 1500/2000/3000W fiber laser power, flexible for outdoor welding.
4. Few consumables, low energy consumption and long lifespan.
5. Safe, easy to operate and environmentally friendly.
It has 7 types nozzles, meet your different welding request.
Q: Fiber laser source power ?
A: 1000w - 3000w.
Q: Welding, Cleaning, Cutting Function in one machine ?
A: Yes.It is. Through laser head parts replacement and control system switching to achieve it easily and simply.
Q: What is the advance of this machine ?
A: The machine with stable work quality and low maintenance advantages, and by good price can get a small size machine but with various functions.
Q: How about delivery, packing and transportation ?
A: 5 working days - 25 working days production delivery. Depend on timing.
* Plywood packing for export use special.
Customer can arrange their own freight forwarder to pick up goods from factory. Or we can arrange goods pick up to customer side directly.
We have serviced more than 30+ countries customer, have enough experience and profession to service customer satisfy.
A: 1000w - 3000w.
Q: Welding, Cleaning, Cutting Function in one machine ?
A: Yes.It is. Through laser head parts replacement and control system switching to achieve it easily and simply.
Q: What is the advance of this machine ?
A: The machine with stable work quality and low maintenance advantages, and by good price can get a small size machine but with various functions.
Q: How about delivery, packing and transportation ?
A: 5 working days - 25 working days production delivery. Depend on timing.
* Plywood packing for export use special.
Customer can arrange their own freight forwarder to pick up goods from factory. Or we can arrange goods pick up to customer side directly.
We have serviced more than 30+ countries customer, have enough experience and profession to service customer satisfy.
What gives us the confidence to assure customers that they can choose us without hesitation?
Because we have a professional R & D team with over ten years of experience in developing welding control software. Our after-sales team is experienced and familiar with multiple welding process cases.
We focus on welding and provide world-class welding technology and services for all integrators.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Three-In-One Handheld laser machine
- 3 in 1 Welding Cleaning Cutting Rust Automatic Wire Feed Hand-Held Laser Welding Machine
Related Categories
Hot Searches
- China Laser Factories
- Laser Engraving Machine Factories
- Laser Engraver Factories
- Laser Welding Machine Factories
- Machine Used Laser Welding
- Metal Laser Welding Machine
- Industrial Laser Welding Machine
- Aluminium Laser Welding Machine
- Precision Laser Welding Machine
- Top 10 Laser
- Laser Trends
- Laser Weling Machine Bulkbuy
More