| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | on Line and Local Agent Support |
| Warranty: | on Line and Local Agent Support |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Laser Source | Fiber Laser Source |
| Laser Power | 1500w / 2000w / 3000w |
| Wavelength | 1064nm~1080nm |
| Laser Working Mode | QCW |
| Fiber Cable | 10m Standard. (15 / 20m Option) |
| Laser Welding Head | Mold Repair Welding Head |
| Welding Materials | Steel / Stainless Steel / Aluminium |
| Control System | Touch Screen Monitor |
| Language | English (Support Customized) |
| Cooling method | Water Cooling |
| Cooling water | Purified water |
| Gas | Argon / Nitrogen |
| Model | HW-MJ-Fiber |
| Part 1 | Fiber Laser Source & Controller Case |
| Part 1 Case Photo | ![]() |
| Case size | 1400*350*1300 mm |
| Part 2 | Table |
| Part 2 Arm Photo | ![]() |
| Size | 400*550*740mm |
| Panel Area | 350*450mm |
| Electrical Input Voltage | 220v 50Hz/60Hz |
| Machine Electric Consumption | 12Kw/h about |
| Phase | Single Phase. |
| Environment temperature | 5-40 ºC |
| Machine Moving | Wheels under the machine |
| Guarantee | One year |

