| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | on Line and Local Agent Support |
| Warranty: | One Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | HW-20-60150 |
| Laser source | Fiber laser source |
| Fiber core | 50 micron |
| Laser Power | 500W-3000W |
| Wavelength | 1064nm |
| Collimating length | 60 |
| Reflective mirror | Motor lens |
| Focus length | 150 |
| Interface connection type | QBH |
| Welding head weight | 0.7 kg |
| Welding head dimension | 21.6cm * 28.7cm |
| Cooling method | Water cooling |
| Assist gas | Argon or Nitrogen |
| Monitor display and Parameter control | Touch screen |
| Laser output mode 1 | Continue mode |
| Laser output mode 2 | PWM mode |
| Laser output mode 3 | Argon welding type mode |
| Laser output mode 4 | QCW mode |
| Guide beam | Red Light |
| Laser beam form during wobble method | A Line " - " |
| Beam swing method / Wobble method | Scanning by left and right |
| Wobble scanning range | 0.5 - 5mm adjustable |
| Wire feeding | Support |
| Main consumable materials | Protective lens, Nozzle |
| No | Description |
| 1 | Light weight. |
| 2 | Small bulk / size |
| 3 | Comfortable grip |
| 4 | Equipped with safety lock/clip |
| 5 | Support different languages in control system. |
| 6 | Touch screen for setting parameter. |
| 7 | Store 31 type of parameters in monitor. Call parameter easy. |
| 8 | Guide beam support the accurate positioning to prepare welding work |
| 9 | High welding speed |
| 10 | Deep penetration |
| 11 | Smooth surface of welding |
| 12 | Widely welding bead |
| 13 | Less radiation to human body |
| 14 | Electric power saving |
| 15 | Low requirements of welding experience to operator and user |
| 16 | The control system is real time monitoring the operation status |
| 17 | Control system with strong anti-electromagnetic interference |
| 18 | Less process and easy to Maintenance |
| 19 | Stable quality and long service life |
| 20 | Low Price |
| NO | Product Name | Advantages | Defect | Fiber laser welding |
| 1 | CO2 Welding | Low Price | Use High cost | Similar price but much lower usage cost |
| 2 | CO2 Welding | Welding thick material | Welding surface is roughness, with lots of following processing. Not suitable for welding thin material | Welding surface is smooth, with few following processing. Suitable for welding thin material |
| 3 | CO2 Welding | Use wire as consumable parts | Wire as option. | |
| 4 | CO2 Welding | Use CO2 protection gas | Use argon or nitrogen as assist gas | |
| 5 | Argon welding | Low price, Use middle cost | Welding speed is slow. | Use low cost, Welding speed is fast 2-3 times than argon. |
| 6 | CO2 & Argon | Difficult operation | Easy operation | |
| 7 | CO2 & Argon | Low safety | Higher safety | |
| 8 | CO2 & Argon | High technical requirements to the operator. With high costs. | Technical requirements to the operator are not too much. With low costs. |
| NO | Warning identifier | Warning identifier description |
| 1 | Laser output window, Do not watch and touch laser beam.. | |
| 2 | It is four categories of laser products, the laser may cause dangerous diffused reflection, be careful when use this type of lasers. There is laser radiation from wavelength beyond 400nm~700nm. If the eyes exposed to the laser beam directly or scattering of radiation, by the strength of exposure may cause damage of retina, visual loss. | |
| 3 | Must reliable grounding. If unreliable grounding, the head of gun may be electricity leakage, need pay special attention to this. |






