| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | on Line and Local Agent Support |
| Warranty: | One Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | HW-MJ-1500w / 2000w |
| Laser source | Fiber laser source |
| Fiber core | 50 micron |
| Laser Power | 1500W / 2000W |
| Wavelength | 1064nm |
| Collimating length | 50 |
| Reflective mirror | Motor lens |
| Focus length | 150 |
| Interface connection type | QBH |
| Cleaning head weight | 0.7 kg |
| Cleaning head dimension | 35cm * 37cm |
| Cooling method | Water cooling |
| Assist gas | Argon or Nitrogen |
| Monitor display and Parameter control | Touch screen |
| Laser output mode | Continue mode |
| Guide beam | Red Light |
| Wire feeding | Support |
| Main consumable materials | Protective lens |
| No | Description |
| 1 | Light weight. |
| 2 | Small bulk / size |
| 3 | Comfortable grip |
| 4 | Equipped with safety lock/clip |
| 5 | Support different languages in control system. |
| 6 | Touch screen for setting parameter. |
| 7 | Store 31 type of parameters in monitor. Call parameter easy. |
| 8 | Guide beam support the accurate positioning to prepare work |
| 9 | High welding speed |
| 10 | Deep penetration |
| 11 | Smooth surface |
| 12 | Widely cleaning range |
| 13 | Less radiation to human body |
| 14 | Electric power saving |
| 15 | Low requirements of cleaning experience to operator and user |
| 16 | The control system is real time monitoring the operation status |
| 17 | Control system with strong anti-electromagnetic interference |
| 18 | Less process and easy to Maintenance |
| 19 | Stable quality and long service life |
| 20 | Low Price |
