4-in-1 Portable Rust Cleaning High Quality Welder Handheld Aluminum Stainless Steel Fiber Precision Laser Welding Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | on Line and Local Agent Support |
| Warranty: | One Year |
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-03-30
Number of Employees
45
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Handheld laser welding machine
- Application
- Electronic Industry, Automotive Industry, Powder Metallurgy, Manufacturing Industry
- Technical Class
- Continuous Wave Laser
- Control
- Manual
- Power Density
- Deep Fusion Welding
- Laser Classification
- Optical Fiber Laser
- Type
- Portable Welding Machine
- Laser Power
- 1000W~3000W
- Wavelength
- 1064nm
- Control System
- Touch Screen Panel
- Control Line Leng
- 1km
- Wire Feeder
- Support
- Double Route Wire Feeder
- Optional
- Transport Package
- Plywood
- Specification
- Welding head weight is 0.7Kg only
- Trademark
- HanWei
- Origin
- China
- HS Code
- 8515900090
- Production Capacity
- 3000 Sets / Year
Product Description
HW-2000w Fiber laser 4-In-1 machine
https://hwlaser.en.made-in-china.com/product-list-1.html
https://hwlaser.en.made-in-china.com/product/uaXpwPeraLhJ/China-Metal-Rust-Removal-Oxide-1500W-2000W-Handheld-Fiber-Laser-Cleaning-Machine.html
| Model | HW-DZJS-2000 |
| Machine Size | 760*900*530 mm |
| Net Weight | 120 Kg |
| Wire Feeder Size | 570*220*520 mm |
| Wire Feeder Weight | 16 Kg |
| Machine Packing Size | 1175*650*1095 mm |
| Machine Gross Weight | 163 Kg |
| Wire Feeder Packing Size | 680*340*615 mm |
| Wire Feeder Packing Weight | 20 Kg |
| Whole-One-Set Packing Size | 1150*650*1320mm |
| Electrical Input Voltage | 220v 50Hz/60Hz |
| Machine Electric Consumption | 10Kw/h about |
| Phase | Single Phase. |
| Environment Temperature | 5-40 ºC |
| Machine Moving | Wheels under the machine |
| Guarantee | One year |
Laser Welding Head Advantages
1. Multiple welding modes, smooth weld seam without fish scale surface, solid and sturdy weld seam;
2. Small heat area, small yellowing and blackening area on both sides of the weld, small overall workpiece deformation;
3. Small pile height of the weld, no need for secondary grinding treatment.
1. Multiple welding modes, smooth weld seam without fish scale surface, solid and sturdy weld seam;
2. Small heat area, small yellowing and blackening area on both sides of the weld, small overall workpiece deformation;
3. Small pile height of the weld, no need for secondary grinding treatment.
It has 7 types nozzles, meet your different welding request.
1.Q: Why choose us?
A: We have close to fifteen years of experience in the welding equipment industry, and we have been specialising in laser welding machines since 2016. Our company is one of the few national high-tech and specialised enterprises in the world that can focus on the research, development, production, and sales of all types of lasers/laser control systems/laser optics/laser welding process for welding in the whole industry chain.
2.Q: I am not familiar with the machine?
A: You only need to tell us the material, processing size and thickness, I will recommend the right machine for you.
3.Q: How to operate the machine?
A: We will provide English manual and video with the machine, if you still need our help, we have professional technical engineers to provide training for you.
4. Q: Can the machine be customised according to my requirements?
A: Of course you can, we have a strong technical team and rich experience. Our goal is to make you satisfied.
5.Q: Can you arrange shipping for me?
A: We can arrange sea and air freight for our customers. The trade terms are FOB, CIF, EXW and so on.
3.Q: How to operate the machine?
A: We will provide English manual and video with the machine, if you still need our help, we have professional technical engineers to provide training for you.
4. Q: Can the machine be customised according to my requirements?
A: Of course you can, we have a strong technical team and rich experience. Our goal is to make you satisfied.
5.Q: Can you arrange shipping for me?
A: We can arrange sea and air freight for our customers. The trade terms are FOB, CIF, EXW and so on.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Three-In-One Handheld laser machine
- 4-in-1 Portable Rust Cleaning High Quality Welder Handheld Aluminum Stainless Steel Fiber Precision Laser Welding Machine
Related Categories
Hot Searches
- China Laser Factories
- Laser Engraving Machine Factories
- Laser Engraver Factories
- Laser Machinery Factories
- Machine Used Laser Welding
- Steel Laser Welding Machine
- Metal Laser Welding Machine
- Industrial Laser Welding Machine
- Aluminium Laser Welding Machine
- Top 10 Laser
- Laser Trends
- Laser Welding Head Bulkbuy
More